Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Brak grafik

Słowenia - wizyta na Targach AGRA 2011

W dniach 19 i 20 sierpnia 2011 r. minister Marek Sawicki przebywał z oficjalną wizytą na Słowenii, na zaproszenie Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Żywności Słowenii Dejana Zidana. Polski minister wziął udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych AGRA 2011, odbywających się w Gornja Radgona. Podczas tegorocznej edycji Polska pełniła funkcję Kraju Partnerskiego.

20 sierpnia br. Marek Sawicki wziął udział w uroczystym otwarciu targów, w trakcie którego zabrał głos, jako gość honorowy. W swoim wystąpieniu minister mówił o zmianach zachodzących w polskim rolnictwie i modernizacji sektora rolno-spożywczego. Podkreślał wysoką jakość polskiej żywności zdobywającej coraz szersze uznanie na rynkach europejskich i światowych. Minister przedstawił priorytety polskiej Prezydencji i podkreślił konieczność przeprowadzenia odważnej reformy WPR, promującej rozwój a nie stagnację rolnictwa europejskiego. – Nowa Wspólna Polityka Rolna powinna dążyć w większym stopniu niż obecnie do poprawy konkurencyjności sektora rolnego na rynku międzynarodowym – powiedział.

Tego samego dnia minister Sawicki wziął udział w otwarciu Dnia Polskiego na terenie targów AGRA, na który zaproszone zostały wszystkie oficjalne delegacje i przedstawiciele największych słoweńskich firm. Spotkanie było w całości dedykowane żywności naturalnej, regionalnej i tradycyjnej. Producenci stowarzyszeni w Polskiej Ekologii zaprezentowali kilkadziesiąt produktów m.in. regionalne sery, wędliny i przetwory owocowo-warzywne oraz miody pitne, nalewki i wina
Targi Rolno-Spożywcze AGRA są największą imprezą branżową w Słowenii o 49 letniej tradycji i jedną z najbardziej znaczących w regionie. Obejmują swoim zasięgiem również Chorwację, południową Austrię i Węgry. Odbywają się w miejscowości Gornja Radgona ulokowanej w regionie Prekmurje, tradycyjnym słoweńskim spichlerzu.
Ministerstwa rolnictwa Polski i Słowenii współpracują na targach AGRA od 1996 roku po przystąpieniu Słowenii do CEFTA, kiedy to z inicjatywy polskiego ministerstwa zainicjowana została bezpłatna wymiana stoisk na najważniejszych targach branżowych w krajach ugrupowania.
Polskie stoisko zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Lublanie, przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszeniem Polska Ekologia.
Minister Marek Sawicki miał również okazję do odbycia bilateralnych spotkań z ministrami rolnictwa Słowenii oraz Mołdowy. Ponadto w dniu 20 sierpnia br., odbyło się również spotkanie zaproszonych ministrów rolnictwa z Prezydentem Republiki Słowenii Danilo Tuerkiem.
źródło: www.minrol.gov.pl/>>>
opracował: Kamil Krowicki
...............................................................
"JK" Sp. z.o.o.
Copyright © 2011. Wszelkie prawa do grafiki są własnością ich autora.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione.
Redaktor strony: Kamil Krowicki