Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Brak grafik

Przysmak Ziemi Podkarpackiej-Salceson Wołowy z Dukli.

Przysmak Ziemi Podkarpackiej

salceson wołowy nagroda Przysmak Ziemi Podkarpackiej  salceson wołowy nagroda

 

Po raz 10. w sobotę (16 lipca) do Radomyśla Wielkiego tłumnie zjechali mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i nie tylko, by pokosztować specjałów serwowanych przez wędliniarzy z naszego województwa. Najlepsze wyroby otrzymały tytuł Przysmak Ziemi Podkarpackiej.

Jubileuszowy Podkarpacki Dzień Wędliniarza w Radomyślu Wielkim uświetniła udana próba bicia rekordu Polski na najdłuższą linię z kiełbasy. Przybrała ona kształt klucza wiolinowego i mierzyła 214 m. Niemniej nie zabrakło tradycyjnych punktów programu. Były więc degustacje najlepszych wędlin, które w tym roku promowało dziewięć firm wędliniarskich. Przybyli na imprezę zajadali się kiełbasami wiejskimi, szynkami, polędwicami, boczkami, pasztetami czy kabanosami. Były też kiełbaski z grilla.

To co najlepsze

Nieodzowną częścią Podkarpackiego Dnia Wędliniarza są oczywiście konkursy na najlepsze wyroby tradycyjne. Tym najbardziej prestiżowym jest konkurs na „Przysmak Ziemi Podkarpackiej”. Wyboru z około 30 wyrobów dokonała komisja konkursowa w składzie: prof. Maria Ruda z PWSZ w Krośnie (przewodnicząca), prof. Władysław Migdał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Jacek Tejchma – etnograf, dyrektor SCK w Mielcu, Elżbieta Lejko – kierownik mieleckiego Zespołu Doradców PODR. Jak podkreślała przewodnicząca jury wybór był niezwykle trudny. – Przedstawione komisji wyroby były naprawdę znakomite i bardzo smaczne. Wszystkie zasługują na specjalne potraktowanie i wyróżnienie. Świadczą też o wysokiej jakości wędlin wytwarzanych w naszych podkarpackich zakładach – stwierdziła profesor Ruda. Ostatecznie ,,Przysmakami Ziemi Podkarpackiej” podczas PDW 2016 zostały:

    klops pieczony – Andrzej Warias Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Radomyśla Wielkiego,
    udziec weselny – Przetwórstwo Mięsne, Wyrób Kiełbas i Podrobów „Dudek”,
    salceson wołowy – Zakład Mięsny „Jasiołka” z Dukli,
    pasztet z żurawiną – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Mrozowski z Radomyśla Wielkiego,
    kiełbasa wiejska – Firma Kazimiera Stopa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa z Dulczy Wielkiej.

Każdy z wystawców otrzymał również wyróżnienie za jeden najlepszy produkt, jaki zaprezentował podczas Podkarpackiego Dnia Wędliniarza. Uhonorowano też wszystkich wystawców za gościnność. Puchary i dyplomy wędliniarze odebrali z rąk posłanki Krystyny Skowrońskiej, marszałka województwa Władysław Ortyla, radnego wojewódzkiego Jana Tarapaty, starosty Zbigniewa Tymuły, burmistrza Józefa Rybińskiego i wiceburmistrza Stanisława Lonczaka.

 

 

Chluba gminy

– Dzień Wędliniarza przeprowadzamy z myślą o zakładach wędliniarskich bazujących na tradycji, bo wędliniarstwo to chluba naszej gminy i Podkarpacia. Cieszę się, że bardzo szacowne grono, bo z tytułami profesorskimi dokonuje wyboru najlepszych wędlin na Podkarpaciu. W tym roku promocja wędliniarstwa została okraszona ustanowieniem rekordu Polski, to niewątpliwa atrakcja. Przyciąga ludzi i integruje środowisko producentów wędlin, bo to przecież oni biorą w tym udział – powiedział burmistrz Józef Rybiński.

Koncerty

Sobotnia impreza to nie tylko degustacje i konkursy wędliniarskie. Na muzyczną biesiadę zaprosił zespół Pozytywnie Nakręceni. Na zakończenie dnia przybyli bawili się w rytmach disco polo serwowanych przez zespoły Verdis, Vice Versa i Maxel.

Podkarpacki Dzień Wędliniarza organizowany jest przez Burmistrza Radomyśla Wielkiego i radomyskie Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek. Patronat honorowy nad tym prestiżowym wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Polskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Inf. i  fot. Krzysztof Babiarz (UM Radomyśl Wielki)

...

"JK" Sp. z.o.o.
Copyright © 2011. Wszelkie prawa do grafiki są własnością ich autora.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione.
Redaktor strony: Kamil Krowicki